Zaloguj się
< Powrót   Fakty o klimacie

Czy rodzaj energii, z której korzystam, ma jakieś znaczenie?


Codziennie jeździmy do pracy, gotujemy, korzystamy z telefonów komórkowych, laptopów i oglądamy telewizję. Ciągle przemieszczamy się pomiędzy dwoma światami: rzeczywistym i wirtualnym. Wspólnym mianownikiem obu jest energia elektryczna. Na niej opiera się nowoczesna gospodarka.

Bez niej nie bylibyśmy w stanie funkcjonować na co dzień. Twoje usługi cyfrowe również potrzebują prądu, w tym w szczególności modem internetowy i dekoder telewizyjny. Nie przyglądamy się im na co dzień, a energii potrzebują mnóstwo. Czy wiesz, skąd pochodzi energia, z której korzystasz i jaki ma wpływ na środowisko?

Źródła energii mogą być odnawialne (np. energia słoneczna, wiatrowa, wodna, geotermalna) lub nieodnawialne (spalanie węgla brunatnego i kamiennego, ropy naftowej lub gazu ziemnego). Szczególnym rodzajem energii jest energia atomowa. Jest nieodnawialna ponieważ wymaga rud pierwiastków promieniotwórczych, ale jej wytwarzanie nie emituje bezpośrednio gazów cieplarnianych.

Nie ma idealnych źródeł energii – każde z nich pozostawia mniejszy lub bardziej znaczący ślad środowiskowy. Wydobywanie i spalanie paliw kopalnych pogłębia kryzysu klimatycznego wywołany przez człowieka. Dwutlenek węgla emitowany przy spalaniu węgla czy ropy napędza wzrost średniej temperatury na świecie. Przyspiesza go też metan, który często ulatnia się z kopalni. Patrząc całościowo (od zbudowania instalacji, poprzez ich użytkowanie – aż po utylizację), nie ma wątpliwości, że najlepsze dla naszej planety są energia wiatrowa i słoneczna. W Polsce ponad 70% energii produkowane jest z węgla, a odnawialne źródła energii (OZE) stanowią mniej niż 20% udziału w polskim miksie energetycznym.

Działalność telekomunikacyjna jest bardzo energochłonna. A skoro w Polsce prąd w większości pochodzi z węgla, to właśnie transformacja energetyczna powinna być priorytetem każdego odpowiedzialnego operatora telekomunikacyjnego. Optymalizując zużycie energii i zwiększając udział odnawialnych źródeł energii, niezbędne jest też systemowe wsparcie dla rozwoju odnawialnej, bezemisyjnej energetyki w naszym kraju.

Ale i Ty możesz włączyć się w działanie. Uaktywnij tryb oszczędzania energii w Twoim dekoderze. Będzie „budził” się do działania o minutę dłużej, ale spadnie zużycie energii – i związane z tym emisje. Gdy wyjeżdżasz na weekend czy wakacje, możesz po prostu odłączyć urządzenie od zasilania. Sprawdź i zmień dostawcę energii na takiego, który oferuje jak najwięcej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. A może masz możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych?

Nie zwalnia to rządów, samorządów, firm z odpowiedzialności za ich emisje ani za działania systemowe – ale i Ty masz moc działania.